Hakkımızda

 Hakkımızda

2019 yılında İstanbul Caddebostan'da kurulan Gallery 11.17 modern ve çağdaş sanatın usta ve genç sanatçılarını uluslararası sanat platformlarında temsil etmeyi hedeflemektedir. Sanatçı ve sanatseverleri kişisel sergiler ve bütünlüğü olan karma sergilerde buluşturmayı amaçlayan galeri, sergilerin yanı sıra kültür - sanat atölyeleri ve söyleşilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Günlük yaşamda sanatın daha fazla yer bulması amacıyla galeride plastik sanatlar, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerde de seminerler, sanatçı söyleşileri ve workshop etkinlikleri düzenlenmektedir.

Galeri 11.17'nin Art Shop alanında tasarım ve sanatı sanatseverlerle buluşturabilmek için ekonomik olarak daha ulaşılabilir heykel, resim, baskı, seramik ve fotoğraf gibi sanat eserleri ve özgün tasarım objeleri satışa sunulmaktadır.

 


Gallery 11.17 Ekibi

Pertev Kökdemir – Kurucu

Aytaç Beyazgül – Kurucu

 

 

About Us

Founded in Istanbul Caddebostan in 2019, Gallery 11.17 aims to represent the masters and young artists of modern and contemporary art on international art platforms. The gallery, which aims to bring together artists and art lovers in solo and group exhibitions, also hosts culture and art workshops and interviews as well as exhibitions.

In order to increase the place of art in daily life, seminars, artist talks and workshop activities in different disciplines such as plastic arts, literature and cinema are also organized in the gallery.

In the Art Shop area of Gallery 11.17, artworks such as sculptures, paintings, prints, ceramics and photographs that are economically accessible and original design objects are offered for sale, aiming to bring design and art together with art lovers.

 


Gallery 11.17 Team

Pertev Kökdemir – Founder

Aytaç Beyazgül – Founder